1999 National Results
Individuals
Grade |
Name |
School |
Region |
Mark |
Position |
4 |
Tamar Schlimper |
Rosebank Junior |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
Kylie Fenner |
Hudson Park Primary |
Border |
24 |
First |
4 |
Adnaaan Parker |
Turfhall Primary |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
Kerry Callaghan |
Lynnwood Ridge Primary |
Gauteng |
24 |
First |
4 |
Louise van Rensburg |
Plettenberg Bay Primary |
Knysna |
23 |
Second |
4 |
Stephen Schlebusch |
Rosebank Junior |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Robyn Stones |
Bergvliet Primary |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
James Watson |
Bergvliet Primary |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Wil Geyer |
Brakpan Kumon Maths |
Gauteng |
23 |
Second |
4 |
Coetzee Marais |
Laerskool Lynnwood |
Gauteng |
23 |
Second |
4 |
Arina van Noordwyk |
Laerskool W A Joubert |
Paarl |
23 |
Second |
4 |
Zelna Muller |
Laerskool Vredendal |
Vredendal |
23 |
Second |
4 |
Yolandi Mostert |
Overberg Caledon |
Overberg |
22 |
Third |
4 |
M. Hui |
Diocesan College |
Cape Town |
22 |
Third |
4 |
Melissa Munnik |
Laerskool Eversdal |
Cape Town |
22 |
Third |
4 |
Lochner Blanckenberg |
Van Riebeeckstrand |
Saldanha |
22 |
Third |
4 |
Brett le Roux |
Gonubie Primary |
Border |
22 |
Third |
5 |
Innes Barnardt |
Laerskool Lynnwood |
Gauteng |
23 |
First |
5 |
Ralf Kistner |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
23 |
First |
5 |
Henre Botha |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
23 |
First |
5 |
Dirk Coetzee |
Laerskool Gericke |
Worcester |
23 |
First |
5 |
Andrew Schaug |
Grove |
Cape Town |
22 |
Second |
5 |
Joanna Goldman |
Durban Girls College |
Durban |
22 |
Second |
5 |
Willem le Roux |
Hoerskool Albertinia |
Mossel Bay |
22 |
Second |
5 |
Z. Loubser |
Bredasdorp |
Overberg |
22 |
Second |
5 |
C. Nel |
Laerskool Beaumont |
Strand |
22 |
Second |
5 |
Justin de Freitas |
Diocesan College |
Cape Town |
21 |
Third |
5 |
Elize Grebe |
Gene Louw |
Parow |
21 |
Third |
5 |
Bart Vervalle |
Bellpark |
Parow |
21 |
Third |
5 |
G. D. Victor |
Hoerskool Frankfort |
Frankfort |
21 |
Third |
5 |
Hanri Bester |
Hoerskool Vrede |
Frankfort |
21 |
Third |
5 |
Danie Joubert |
Laerskool Vredenburg |
Saldanha |
21 |
Third |
5 |
Nico Zandberg |
Laerskool Gericke |
Worcester |
21 |
Third |
5 |
Karun Varughese |
Dale Junior |
Border |
21 |
Third |
6 |
Jaco Ainslie |
Wilgerivier Hoërskool |
Frankfort |
25 |
First |
6 |
Matthew Nicole |
Grove |
Cape Town |
23 |
Second |
6 |
Dominique Nel |
Laerskool Lynnwood |
Gauteng |
22 |
Third |
6 |
Pieter Pienaar |
Laerskool Lynnwood |
Gauteng |
22 |
Third |
6 |
D. Burger |
Bredasdorp |
Overberg |
22 |
Third |
7 |
Maryam Fish |
Sunlands Primary |
Cape Town |
24 |
First |
7 |
Gerhard du Toit |
Primêre Skool Slot |
Paarl |
24 |
First |
7 |
Gary Campbell |
Clifton Prep School |
Durban |
23 |
Second |
7 |
Kai Barron |
Wynberg Boys |
Cape Town |
23 |
Second |
7 |
Christopher Ferguson |
Clifton Prep School |
Durban |
23 |
Second |
7 |
Ryan Hartley |
Stirling Primary |
Border |
23 |
Second |
7 |
Devon Swingburn |
Stirling Primary |
Border |
22 |
Third |
7 |
Christiaan Basson |
Laerskool Lynnwood |
Gauteng |
22 |
Third |
7 |
Johette Smuts |
Laerskool Wesbank |
Oudtshoorn |
22 |
Third |
7 |
M. Venter |
Napier |
Overberg |
22 |
Third |
7 |
Connie Mulder |
Van Riebeeckstand |
Saldanha |
22 |
Third |
7 |
Stiaan Gerber |
Welgemoed |
Parow |
22 |
Third |
7 |
Bertus Basson |
Laerskool Stellenbosch |
Stellenbosch |
22 |
Third |
7 |
Erhardt Joubert |
Laerskool Gericke |
Worcester |
22 |
Third |
Pairs
Grade |
Team |
School |
Region |
Mark |
Position |
4 |
Dimitre Uzunov & Michail Rothsmann |
Milnerton Primary |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
Jacob Hoffman & Simon Nurick |
Grove |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
Melissa Albeldas & Nadav Lazar |
Herzlia Weizmann |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
W Beamish & R Brower |
Western Province Prep |
Cape Town |
24 |
First |
4 |
Andrew Teare & Nicolas v d Toorn |
Kenridge |
Parow |
23 |
Second |
4 |
Monlee Jordaan & Lynette v d Merwe |
Welgemoed |
Parow |
23 |
Second |
4 |
Jean Marc Wicht & Cornelius Zeeman |
Welgemoed |
Parow |
23 |
Second |
4 |
F van Niekerk & G Cawood |
Laerskool Beaumont |
Strand |
23 |
Second |
4 |
A Clarkson & J During |
Diocesan College |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Alex Erlank & Alan Clarke |
Grove |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Andrew Klazinga & Sean Lubner |
SACS |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Christy Scott & Lucy Argent |
Grove |
Cape Town |
23 |
Second |
4 |
Kirsty Jackson & Lana Brand |
Greenfields |
Cape Town |
22 |
Third |
4 |
Wilhelm & Engelbrehct |
Welgemoed |
Parow |
22 |
Third |
4 |
Gavin Evan & Peter Beckwith |
Lynnwood Ridge Primary |
Gauteng |
22 |
Third |
4 |
Melissa Love & Amber Bester |
Lynnwood Ridge Primary |
Gauteng |
22 |
Third |
4 |
Fredrick Lutz & Francois Kamper |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
22 |
Third |
4 |
Tiaan Carstens & Neil Laubscher |
Laerskool Saldanha |
Saldanha |
22 |
Third |
4 |
Willem Burger & Chris Jones |
Laerskool Gericke |
Worcester |
22 |
Third |
4 |
Lee-Ann Lipman & Tayla Goldberg |
Herzlia Weizmann |
Cape Town |
22 |
Third |
4 |
Nicolas Shubitz & James Shelton |
Grove |
Cape Town |
22 |
Third |
4 |
S Little & T Taylor |
Western Province Prep |
Cape Town |
22 |
Third |
5 |
S Schoonbee & M de Villiers |
Overberg |
Overberg |
23 |
First |
5 |
Max Alexander & Mark Schreuder |
Laerskool Courtrai |
Paarl |
22 |
Second |
5 |
Paul de Villiers & Lourens de Jongh |
Laerskool Lochnerhof |
Strand |
22 |
Second |
5 |
Annette Malan & Sanmarie Muller |
Laerskool Gericke |
Worcester |
22 |
Second |
5 |
A Trott & M Fairlamb |
Western Province Prep |
Cape Town |
22 |
Second |
5 |
Martin Eichhorn & Teique Blokpoel |
Grove |
Cape Town |
21 |
Third |
5 |
Chris Ferreria & Oswald van Ginkel |
Laerskool Elarduspark |
Gauteng |
21 |
Third |
5 |
Harry Hands & Pilip Joubert |
Rhenish Primary |
Stellenbosch |
21 |
Third |
5 |
Miko Barkhuizen & Jacques de Villiers |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
21 |
Third |
5 |
N Smale & N van Breda |
Western Province Prep |
Cape Town |
21 |
Third |
5 |
Skye Roos & Stefi Preyer |
St Cyprians |
Cape Town |
21 |
Third |
5 |
Jean Paul Thorne & Dylan Horst Meyer |
Laerskool Knysna |
Knysna |
21 |
Third |
5 |
Stuart Watkins & Jarryd Fisher |
Wynberg Boys Junior |
Cape Town |
21 |
Third |
5 |
Elri Groenewald & Deedre Gouws |
Mikro |
Parow |
21 |
Third |
5 |
Vaughn Smal & Theodore Marais |
Laerskool Eversdal |
Cape Town |
21 |
Third |
6 |
Pieter Daneel & Tielman Le Roux |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
23 |
First |
6 |
T Westwell & J Hodges |
Western Province Prep |
Cape Town |
23 |
First |
6 |
Aurora Drummer & Kate Pratt |
St Cyprians |
Cape Town |
22 |
Second |
6 |
Mark Vonk & Liane Louw |
Bellpark |
Parow |
22 |
Second |
6 |
Dayle Abel & Liske van Lill |
Bellville Laer |
Parow |
22 |
Second |
6 |
M Mostert & S Nel |
Kleinmond |
Overberg |
22 |
Second |
6 |
E O'Reiley & J Badham Thornhill |
Wynberg Boys Junior |
Cape Town |
22 |
Second |
6 |
C Gill & A Hendriks |
Wynberg Girls Junior |
Cape Town |
21 |
Third |
6 |
Gerber de Koker & Ninanda Smit |
Laerskool Lynwood |
Gauteng |
21 |
Third |
6 |
Johan Berger & Wiehan v d Merwe |
De Tyger |
Parow |
21 |
Third |
6 |
Flippie Poggenpoel & Cornel Cilliers |
Laerskool Eikestad |
Stellenbosch |
21 |
Third |
6 |
Sune Horn & Brigitte Laubuschagne |
Laerskool Vredenburg |
Saldanha |
21 |
Third |
6 |
Willem Roux & Pierre Otto |
Primere Skool Worcester |
Worcester |
21 |
Third |
6 |
Guy Lazarus & Gayle Sher |
Herzlia Highlands |
Cape Town |
21 |
Third |
6 |
James Lee Thorpe & Brennan Hodkinson |
SACS |
Cape Town |
21 |
Third |
7 |
A Pickard & M Kloos |
Western Province Prep |
Cape Town |
25 |
First |
7 |
Ludwig Nelson & Willem Pienaar |
Laerskool Hendrik Louw |
Strand |
24 |
Second |
7 |
Karl-Walter Silbernagl & Steven van Wyk |
Grove |
Cape Town |
24 |
Second |
7 |
Jana Marais & Stephan Lubbe |
De Kuilen |
Parow |
23 |
Third |
7 |
Angus Comrie & Alex Behar |
Grove |
Cape Town |
23 |
Third |